Skip links

Rot Balans

Yüksek süratlerde direksiyonunuz sarsiliyor, düz zeminde otomobil saga ya da sola gitme egilimi gösteriyor, frene basildiginda bir tarafa dogru çekiyorsa güvenliginizi daha fazla tehlikeye düsürmeden bir rot-balans servisine ugrayın!

Sürüş güvenliğinizi riske atmayın! Gelin rot balans ayarlarınızı en iyi şekilde kontrol edelim.

Şimdi Randevu Al!

Rot Balans Servisi

Güvenliginiz için rot-balans ayarini ihmal etmeyin…

Rot-balans ayarlarinin 5 bin km’de bir yapilmasi yerinde olur.
Yüksek süratlerde direksiyonunuz sarsiliyor, düz zeminde otomobil saga ya da sola gitme egilimi gösteriyor, frene basildiginda bir tarafa dogru çekiyorsa güvenliginizi daha fazla tehlikeye düsürmeden bir rot-balans servisine ugrayin.

Pek fazla önemsenmese de yol tutus ve frenlemede hayati önem tasiyan rot ayari ve lastik balansinin her 5 bin km de bir kontrol edilmesi gerekiyor. Yollarimizin çukur ve tümseklerle dolu elmasi sadece amortisorlere zarar vermekle kalmayip otomobilin yerle temasini saglayan tekerleklerin balansini ve otomobilin istenilen dogrultuda gitmesini saglayan ön takimin ayarlarini da bozuyor. Otomobilin kullanim sartlarina göre farkli kilometrelerde bozulan rot ayari ve tekerlek balansi ilk sinyalleri vermeye basladigi zaman hemen bir rot-balans servisine gitmek gerekir. Otomobil üreticileri tarafindan belirlenen kesin bir bakim kilometresi olmamasina karsin uzmanlar bir problem hissedilmese bile yaklasik 5 bin km’de bir bu bakimin yaptirilmasini öneriyorlar.

Yol Güvenliği

Rot ayarinin, yani rot açilarinin fabrika degerlerinde olmamasi yol güvenligini tehlikeye soktugu gibi yakit tüketiminin artmasina ve lastiklerin daha fazla asinmasina da sebep olur. Rot ayariyla birlikte lastik ve jantlarin da dengeli bir sekilde dönmesini saglamak amaciyla balans ayarinin yapilmasi gerekir. Zaten balans ayari yapilmadan rot ayarinin dogru yapilabilmesi mümkün degildir. Rot-balans ayari olarak anilan bu islemler sayesinde ayarsizliklar nedeniyle artan yakit tüketimi ve lastik asinmasmin önüne geçilebildigi gibi rot kolu, rotil, amortisör gibi ön takim parçalarinin uzun süre dayanmasi da saglanir. Rot-balans ayarlarinin yaptirilacagi serviste bilgisayarli sistemlerin olmasi çok önemlidir. Özellikle yeni model otomobillerde hassas olan ön takim ayarlarinin fabrika ölçülerine getirilmesi için bilgisayarli sistemler idealdir. Eski sistem ayar makinelerinde hata orani ayari yapan kisinin kisisel becerisiyle de degistiginden bu konuda da uzman kisilerin seçilmesi yerinde olacaktir.